Milyen jogaim vannak az Egyesült Királyságban (UK)?
Az EU és a brit kormány között létrejött Kilépési Megállapodás (Withdrawal Agreement) 18. Cikke szerint azok az EU-s, igy magyar állampolgárok, akik 2020 december 31 előtt jöttek az Egyesült Királyságba megtartják az uniós jogaikat. Ilyen a munkavállalás joga, ingatlan-bérlés joga, az egészségügyi ellátórendszerhez és szociális juttatásokhoz való hozzáférés, bankszámlanyitáshoz, iskoláztatáshoz és felsőoktatási intézményekben való tanulás joga.
E jogok biztositasa erdekeben minden uniós polgárnak 2021 június 30-ig regisztrálnia kellett magát a brit Belügyminisztérium (Home Office) Letelepedési Rendszerébe (EU Settlement Scheme, EUSS).
A legtöbb uniós állampolgárnak és családtagjainak, gyermekeinek regisztrálnia kellett az EUSS-ben – akkor is ha hosszú ideje az Egyesült Királyságban élnek, vagy EEA Tartozkodasi Engedélyük (EEA Residence / Permanent Residence Card) van. Brit vagy ír állampolgároknak nem kell regisztrálniuk magukat es azoknak sem kell akiknek Indefinite Leave to Remain (ILR) engedélyük van.
Ha 2021 június 31-ig regisztráltál és letelepedett státuszt (settled status) kaptál akkor a fent leírt jogaidat megtarthatod. Ha előzetes letelepedett státuszt (pre-settled status) kaptál akkor a fenti jogaidat te is megtarthatod – de ha szocialis juttatasokat, segélyt szeretnél igénybe venni az Egyesült Királyságban akkor lehet, hogy az illetekes hatosag (DWP) felé tovabbi bizonyítékot kell szolgaltatni a tartózkodásod jogszerűséget illetoen.
Ha igazolni szeretnéd hogy letepedett státuszod van akkor ezt ezen a honlapon tudod megtenni: www.gov.uk/view-prove-immigration-status
Ha 2020 december 31 előtt az az Egyesült Királyságban éltél és a 2021 június 30-i határidō elott regisztráltál akkor a jogaid akkor is biztosítva vannak ha még vársz a Home Office döntésére. Ebben az esetben a Home Office altal kiallitott Certificate of Application (Jelentkezesi Igazolás) dokumentummal, vagy az online kód (share code) generálásával tudod igazolni a függōben lévō státuszodat.
Ha a Letelepedési Rendszerbe való jelentkezésedet elutasították, a Home Office-tól kérheted a döntés adminisztratív felülvizsgálatát (Administrative Review), illetve fellebbezni is lehet a független elsōfoku bíróságnál (Bevándorlási és Menekültügyi Kamara). Fontos, hogy a jogorvoslati/fellebbezési kérelmet minél elōbb add be.
Ha 2020 december 31 előtt az az Egyesült Királyságban éltél és a 2021 június 30-i hataridō elōtt nem regisztráltál a Letelepedési Rendszerbe (EUSS) akkor mielőbb add be a jelentkezesedet – és kérj segítséget ha szükséges. Ha késōn nyújtod be a jelentkezést még igénybe veheted az alapvetō egészségügyi szolgáltatásokat, a helyi önkormányzattól sürgősségi támogatást kaphatsz es gyermekeidet beiskolazhatod – de a jogaid igazolasa problémát okozhat.
Uniós polgárok közeli családtagjai is kaphatnak lepelededett státuszt (settled status). Ezek a családtagok kétféle kategóriába esnek: (1) akik 2020 december 31 előtt az az Egyesült Királyságban éltek, es (2) akik addig nem eltek az Egyesült Királyságban de a jövőben csatlakozni szeretnének az EU allampolgar családtagjukhoz (“csatlakozó csaladtagok”). A jelentkezō es az EU “szponzor” családtag között 2020 december 31 előtt létre kellett jönnie a családi kapcsoltnak. 2020 december 31 után született vagy örökbefogadott gyermekek kesōbb is jogosultak az EU szponzor családtaghoz csatlakozni ha az EU szponzor vagy annak házastársa/ élettársa gyermekei. A nem házas de tartós kapcsolatban elō társaknak igazolniuk kell, hogy a kapcsolatuk tartós és 2020 december 31 elōtt már létrejött hacsak nem tudjak bizonyítani hogy legalább 2 éve együtt élnek.
A lepelededett státusszal (settled status) vagy előzetes letelepedett státusszal (pre-settled status) vagy Certificate of Application (Jelentkezesi Igazolas) dokumentummal rendelkezōknek problémát okozhat olyan ellátások igénybevétele melyekhez joguk van. Ennek oka, hogy az EUSS digitalis státusz és csak virtuálisan létezik. Egyes harmadik országokból származó családtagokat leszámítva fizikai dokumentumot, igazolvanyt nem kapnak a lepelededett státusszal rendelkezők.
Ha a Home Office segélyvonalával szeretnél kapcsolatba lépni akkor az EU Settlement Resolution Centre elérhetősége az alábbi:
Az Egyesült Királyságból ezt a számot hívd: 0300 123 7379.
Hétfő-Péntek 08:00 – 20:00
Szombat-Vasárnap 9:30-16:30
Az Egyesült Királyságon kivülrōl ezt a számot hívd: +44 (0)203 080 0010.
A Settled civil szervezet telefonszama 0330 223 5336 vagy email címe: [email protected]